725 007 656 vikate@centrum.cz
Vyberte stránku

Pokud jste vždy snily o založení vlastní firmy nebo živnosti, ale nikdy na to nebylo dost času, zkuste využít mateřskou dovolenou. Je pravda, že kvalitní podnikatelský projekt vyžaduje nejen dobrý nápad, ale také jeho důkladné promyšlení do detailů, naplánování jednotlivých kroků a splnění všech souvisejících administrativních nezbytností.

Možná právě mateřská dovolená je pro vás tím správným obdobím, abyste začaly „něco dělat“. Jistě, péče o dítě je náročná, ale spoustu věcí už určitě děláte automaticky, a hlavou se vám přitom honí nejrůznější myšlenky. Rodičovství vás pravděpodobně také naučilo, jaké jsou skutečné priority v životě a že nemá cenu ztrácet čas něčím, do čeho nemůžete vložit své srdce.  

Zdá se, že v mnoha ohledech je opravdu právě teď ten nejlepší čas najít přesně to, co vás opravdu baví, a proměnit své nadšení v pracovní kariéru.

Nebojte se toho!

Nejtěžší krok je samotné rozhodnutí začít. Existuje totiž milion důvodů, proč by to nemělo vyjít. Říkáte si, že na to nestačíte, že možná vyhodíte peníze z okna, když je zainvestujete, bojíte se neúspěchu i toho, že se o dítě nebudete moct starat tak dobře jako dosud. Místo všech negativ si zapamatujte jedinou věc. Podle průzkumů neexistuje žena, která by litovala toho, že začala podnikat. Přitom není vůbec důležité, zda vydělává statisíce nebo pár korun jako vedlejší příjem při normálním zaměstnání.

Teď je opravdu ten nejlepší čas. Nemusíte se stresovat, že zůstanete bez příjmu, ale naopak si můžete začít krásně přivydělávat. Nikdo netvrdí, že je to snadné, ale pro rozjezd, který obvykle moc peněz nepřinese, je to ideální. A věřte tomu, že svému mozku a psychickému zdraví prokážete obrovskou laskavost, pokud se bude moci věnovat i jiným věcem, než je přebalování a krmení děťátka.

Připravte se, připravte se, připravte se

Kde začít?

První nejdůležitější věcí je sama tvůrčí myšlenka. Pak následuje fáze porovnávání očekávání s realitou, zjišťování informací o konkurenci a rozhovory s blízkými, přáteli či osobami, které vás mají co naučit.

  • Porovnejte své dovednosti se svým nadšením pro podnikatelský projekt

Zaměřte se na svůj nápad a na všechny své koníčky, dovednosti, schopnosti, zkušenosti a věci, pro které máte talent. Většina lidí totiž začíná podnikat právě tak, že vezme své hobby nebo své oblíbené činnosti a promění je v podnikatelský plán.

Na začátku si nastavte malé cíle tak, abyste nespoléhala na věci, které nemůžete ovlivnit, jako je třeba snaha vydělat X množství peněz v prvním měsíci. V prvních týdnech se snažte spojit s někým u kávy, který vám může nabídnout radu. V prvním měsíci se snažte zveřejnit blogový příspěvek na relevantních webových stránkách. Je důležité stanovit cíle, ale je také důležité, aby byly dosažitelné.

  • Mluvte o svém nápadu s co nejvíce lidmi

O svém plánu mluvte, obrazně řečeno, s každým, koho potkáte. Získejte užitečné rady od své rodiny a kamarádů, zjistěte, zda by se dala využít nějaká dotace pro začínající podnikatele, zajděte si na konzultaci na živnostenský úřad, zkuste si domluvit schůzku s profesionálním obchodním poradcem, na sociálních sítích se zapojte do diskusních skupin, které souvisejí s vaší situací. Určitě najdete skupinu pro začínající podnikatelky, diskuse o podnikání na mateřské dovolené nebo tipy pro podnikání obecně.

Každopádně, čím více informací a zpětných vazeb získáte a čím více času přípravě svého obchodního záměru věnujete, tím lepší vaše podnikání bude i v dlouhodobém horizontu.

  • Informace získávejte neustále a všude

Na trhu najdete nespočet knížek, které se tématem úspěšného podnikání zabývají. Asi ještě víc informací najdete na internetu, ale pozor na to, aby vás informace, které jsou často protichůdné nebo je jich prostě moc, nerozhodily a nezahltily. Zbytečně by vám kleslo sebevědomí a odvaha se do něčeho pouštět, když se všechno začne zdát tak komplikované a nepřehledné. Nebojte se toho. 

Místo sezení u internetu a knih se rozhlédněte kolem sebe. Určitě narazíte na nový obchůdek, který v okolí dřív nebýval, tak co si třeba zkusit promluvit s majitelkou? Samozřejmě pouze v případě, že jí nechcete začít konkurovat. Vnímejte vše, co se kolem vás děje a uvidíte, že nové myšlenky začnou přicházet samy. Jakmile se totiž zaměříte na jednu věc, obdobné věci začnete vidět všude kolem. Říká se tomu selektivní pozornost a je to běžná součást toho, jak funguje náš mozek.

  • Nenechte se zastrašit

Začít podnikat je těžká práce. Nenechte se zmást příspěvky na sociálních sítích typu „v prvním roce jsem vydělal šestimístné číslo“ a podobně. Většina podniků první dva roky nevydělává, je to období, kdy se podnikatelé věnují budování klientely a propagaci své značky.

Podstatné je, abyste si na začátku nastavily malé cíle, kterých můžete dosáhnout a které nespoléhají na skutečnosti, které nemůžete ovládat. Určitě o sobě dejte vědět formou blogu, již zmíněných internetových skupin, využijte možnosti propagace své značky mezi svými přáteli a přáteli na Facebooku, zřiďte si osobní webové stránky nebo e-shop. Jakmile se vám začnou dařit malé krůčky, pozvedne se nejen vaše sebevědomí, coby podnikatelky, ale vzroste i vaše nadšení pro věc.

  • Sepište si obchodní plán

Obchodní plán nemusí být kniha, stačí pár stránek, či dokonce odstavců, kdy si odpovíte na následující dotazy:

  1. „Kdo jsem? Co vyjadřuje moje značka?“
  2. „Co jsem za obchod? Co nabízím?“
  3. „Mám dostatek finančních prostředků, které mohu do začátku investovat? Případně, vím, kde seženu potřebné finanční prostředky (úspory, půjčka od přátel či bankovní půjčka, dotace a podobně)?“
  4. „Jaká je moje přidaná hodnota ve srovnání s konkurencí?“
  5. „Jakým způsobem vydělám peníze?“
  6. „Jak minimalizuji výdaje? Opravdu teď hned potřebuji kancelář, asistentku, účetní či další pracovníky?“

Vše si plánujte dopředu, protože se může stát, že ve chvíli, kdy své podnikání rozjedete, najednou nebudete mít čas. To je ostatně zásadní otázka během podnikání na mateřské dovolené. Zůstane vám dostatek času na péči o dítě? Rozhodně si nevyčítejte, pokud se mu budete věnovat méně než dosud. Dítě vaši lásku cítí, i když ho nemáte neustále v náručí a čas, který s dítětem strávíte, bude mnohem cennější a kvalitnější. 

Nejde o to, kolik času s dítětem strávíte, ale o to, aby společně strávený čas byl skutečně hodnotný. Dítě se navíc stane více samostatné a bude víc a víc objevovat zajímavosti světa kolem sebe. Jeho výchova navíc bude velmi přínosná, protože se naučí, že maminka může být dokonalou a milující bytostí, a ještě k tomu mít skvělou kariéru.

Existují i negativa

Všechno má své dobré i špatné stránky, rozjezd podnikání nevyjímaje. Zmiňme alespoň ty nejčastější, ať opravdu víte, do čeho jdete.

  • zejména na začátku budete muset svému podnikání věnovat opravdu hodně času
  • někdy může být opravdu obtížné skloubit pracovní a rodinný život
  • pokud budete pracovat samy, časem se můžete cítit osamělé, zejména jestliže jste v předchozím zaměstnání byly zvyklé na velký tým

Máte nápad i plán, co dál?

Teď už se vlastně stačí jenom zaregistrovat na živnostenském úřadu a finančním úřadu, přihlásit se k platbě zdravotního (a případně i sociálního) pojištění a je to tu!

Jste skutečná podnikatelka, a my vám už jen popřejeme co nejvíc obchodních úspěchů.